ahsen
TMF EĞİTİM KURUMLARI
Furkan Bayram
Köşe Yazarı
Furkan Bayram
 

Gerontolojiyi Duydunuz mu?

Gerontoloji toplumu sosyolojik, fizyolojik ve psikolojik alanda inceleyen, bu alanlarda oluşabilecek sorunları halletmek için çözümler üreten ve yürüten bir meslek dalıdır aslında. İnsanın doğumundan ölümüne kadar olan sürede sürekli yaptığı şey yaşlanmaktır. İnsan bebekliğinden itibaren çevresiyle etkileşime girer. Her etkileşim sonucunda bir geri dönüt alan insan hem sosyal çevresini hem de psikolojik durumunu dengelemeye çalışmaktadır. Aile içi şiddet, eş, dost veya akraba kaybı, kötü bir ortam gibi etkenler çocuğun psikolojisini etkilemektedir. Çocuk bu tramvaları yaşlılığına kadar atlatamayabilir ve bu noktada ona psikolojik destek sağlayabilecek olan insanda Gerontologdur. Bununla birlikte yaş ilerledikçe ve yaşlandıkça topluma yük olma kaygısı, yakınlarının vefaatı ve toplumun yaşlıya bakış açısından dolayı başka psikolojik sıkıntılar da baş göstermektedir. İnsan bunun yanında sosyal çevresini de düzgün ve güzel tutmak ister. Sürekli değişen bir sosyal çevre yaşlıda yabancılık hissi oluşturmaktadır. Uyum sağlamakta sıkıntı yaşayan yaşlılar için ise Gerontologlar çalışmaktadır. İnsan sağlığı çok önemlidir. Bu sağlığı korumak insanın kendi elinde olsa da bazen aksilikler yaşanabilir veya bir şeyler yolunda gitmeyebilir. İşte Gerontoloji bu aksilikleri en aza indirgemek için çalışmalar yürütmektedir. Yaşlı dostu ev fikirleri ve hayatı kolaylaştıracak ipuçları ile her toplum gibi bizimde Gerontologlara ihtiyacımız var. Peki ihtiyacın olduğu bu meslek grubuna rağbet var mıdır, varsa nerelerde istihdam ediliyor, toplumda direket etki eden bu meslek grubunda kamuda istihdamı hangi seviyededir ?  Yeni yapılan düzenlemelerle Gerontologları devlette çalışması artık mümkün. Gelin görün ki 81 ile 200 Gerontologdan fazla düşmemekte. Özel sektörde çalışmak ise tam bir işkence. Gelirleri karşılamak içi koyulan fahiş fiyatlar, emekli maaşı alan yaşlılar için imkansız bir hizmet sunulmasına yol açıyor. Toplumun daha ileriye gitmesi ve gelişmesi için Gerontologlara devlette ihtiyaç vardır. Devletin Gerontologları özel sektöre mahkum edilmemesi için kamunun istihdam oranını yükseltmesi gerektiği kanaatindeyim. Tüm Gerontolog mezunlarını saygıyla selamlıyorum…
Ekleme Tarihi: 24 Mayıs 2021 - Pazartesi

Gerontolojiyi Duydunuz mu?

Gerontoloji toplumu sosyolojik, fizyolojik ve psikolojik alanda inceleyen, bu alanlarda oluşabilecek sorunları halletmek için çözümler üreten ve yürüten bir meslek dalıdır aslında. İnsanın doğumundan ölümüne kadar olan sürede sürekli yaptığı şey yaşlanmaktır.

İnsan bebekliğinden itibaren çevresiyle etkileşime girer. Her etkileşim sonucunda bir geri dönüt alan insan hem sosyal çevresini hem de psikolojik durumunu dengelemeye çalışmaktadır. Aile içi şiddet, eş, dost veya akraba kaybı, kötü bir ortam gibi etkenler çocuğun psikolojisini etkilemektedir. Çocuk bu tramvaları yaşlılığına kadar atlatamayabilir ve bu noktada ona psikolojik destek sağlayabilecek olan insanda Gerontologdur. Bununla birlikte yaş ilerledikçe ve yaşlandıkça topluma yük olma kaygısı, yakınlarının vefaatı ve toplumun yaşlıya bakış açısından dolayı başka psikolojik sıkıntılar da baş göstermektedir.

İnsan bunun yanında sosyal çevresini de düzgün ve güzel tutmak ister. Sürekli değişen bir sosyal çevre yaşlıda yabancılık hissi oluşturmaktadır. Uyum sağlamakta sıkıntı yaşayan yaşlılar için ise Gerontologlar çalışmaktadır.

İnsan sağlığı çok önemlidir. Bu sağlığı korumak insanın kendi elinde olsa da bazen aksilikler yaşanabilir veya bir şeyler yolunda gitmeyebilir. İşte Gerontoloji bu aksilikleri en aza indirgemek için çalışmalar yürütmektedir. Yaşlı dostu ev fikirleri ve hayatı kolaylaştıracak ipuçları ile her toplum gibi bizimde Gerontologlara ihtiyacımız var. Peki ihtiyacın olduğu bu meslek grubuna rağbet var mıdır, varsa nerelerde istihdam ediliyor, toplumda direket etki eden bu meslek grubunda kamuda istihdamı hangi seviyededir ?

 Yeni yapılan düzenlemelerle Gerontologları devlette çalışması artık mümkün. Gelin görün ki 81 ile 200 Gerontologdan fazla düşmemekte. Özel sektörde çalışmak ise tam bir işkence. Gelirleri karşılamak içi koyulan fahiş fiyatlar, emekli maaşı alan yaşlılar için imkansız bir hizmet sunulmasına yol açıyor. Toplumun daha ileriye gitmesi ve gelişmesi için Gerontologlara devlette ihtiyaç vardır. Devletin Gerontologları özel sektöre mahkum edilmemesi için kamunun istihdam oranını yükseltmesi gerektiği kanaatindeyim.

Tüm Gerontolog mezunlarını saygıyla selamlıyorum…

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yerelvanhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.